Az élet első 1000 napja – a fogantatástól a gyermek kétéves koráig – kulcsszerepet játszik a testi és szellemi fejlődés, valamint a hosszú távú egészség megalapozásában.
A Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium Asszisztált Reprodukció Transzgenerációs Hatásai / ASTRAGEN / kutatócsoportja ennek a meghatározó életszakasznak a transzgenerációs hatásait vizsgálja, különös figyelmet fordítva a környezeti tényezők, mint
• a fogantatás módja (mesterséges vagy természetes fogantatás),
• a várandósság alatti anyai táplálkozás és táplálékkiegészítők fogyasztása,
• a szoptatás, csecsemő táplálás,
• az anyai elhízás és a diabetes mellitus szerepére.
A kutatók célja kimutatni, hogy ezek a tényezők hogyan befolyásolják az anyatej illetve az utód hormonális, epigenetikai és metabolom mintázatát, és hogy ezek a változások milyen kapcsolatban állnak a gyermek testi és idegrendszeri fejlődésével az első 1000 nap folyamán.
A kutatás során feltárt mechanizmusok hozzájárulhatnak korunk legnagyobb egészségügyi kihívásához tartozó nem fertőző krónikus betegségek (pl. elhízás, 2-es típusú diabetes mellitus, szív-érrendszeri megbetegedések) korai szűrésének megvalósításához, mely személyre szabott prevenciót tenne lehetővé és ezáltal hosszú távon javíthatja a jövő generációk egészségi állapotát.
A Kutatócsoport vezetői: Prof. Dr. Molnár Dénes, Prof. Dr. Ertl Tibor